Uitvaartzorg wil snellere schouw na overlijden
maandag 17 augustus 2026
Uitvaartverzorgers maken zich zorgen over overledenen die ’s nachts uren zonder professionele verzorging blijven liggen. Vooral bij warm weer kan het lichaam daardoor snel achteruitgaan.
In verpleeghuizen en hospices wordt de lijkschouw bij een verwacht overlijden soms uitgesteld tot de ochtend. Nabestaanden kunnen hierdoor minder tijd krijgen om afscheid te nemen, dat meldt de Gelderlander.
Discussie over koeling
De wet bepaalt dat een arts zo spoedig mogelijk moet schouwen. Een landelijke medische richtlijn biedt ruimte om bij een verwacht nachtelijk overlijden te wachten tot de ochtend als nabestaanden geen bezwaar hebben.
Verenso, de vereniging van specialisten ouderengeneeskunde, stelt dat bij een verwacht overlijden al vóór de lijkschouw met koelen mag worden begonnen. Juristen en uitvaartverzorgers verschillen van mening over die uitleg.