Termijn asverstrooiing na crematie stoffelijke resten opgraving (artikel 58 Wlb)


8 april 2019

Vraag nummer: 57650

Volgens crematorium is er geen wachttijd voor asverstrooiing als de stoffelijke resten van een opgraving gecremeerd zijn.
Waar vind ik dit in de wet.

m.vr.gr. Lianne van Campo
medewerkster frontoffice burgerzaken Woensdrecht

Antwoord:

Geachte mevrouw,

Zeker wel! Na elke crematie geldt de regel dat de as een maand bewaard moet worden, alvorens die kan worden afgegeven. Er kan dus pas na een maand na de crematie verstrooid worden. Artikel 59 Wlb is ook gewoon van toepassing op de crematie van een opgegraven lijk.

Uitzonderingen vindt u niet in de wet, omdat die niet bestaan.

Ik schrik af en toe toch wel over het gebrek aan wetskennis, dat sommige crematoria hebben. Het lijkt soms of commerciƫle belangen meer aandacht hebben wettelijke waarborgen. Want die maand is er niet voor niets; die biedt rechtsbescherming voor het geval gehandeld dreigt te gaan worden in strijd met de wens van de overledene.

De wet maakt geen onderscheid of de gecremeerde stoffelijke resten van een jonge datum of van een oude datum zijn. Anders gezegd: of de betreffende persoon 5 dagen geleden of 50 jaar geleden overleden is, maakt geen verschil voor wettelijke voorschriften ten aanzien van cremeren. Ze moeten allemaal altijd worden toegepast.

Zie vergelijkbare vragen in de subrubriek 'Opgraven en herbegraven of cremeren', waaronder:
- vraag 55556 'Wet van toepassing? (as maand bewaren na cremeren na opgraving)';
- vraag 52034 'Wanneer is de maand voorbij, zodat de as kan worden opgehaald?'
- vraag 51524 '30 dagen of 1 maand? (termijn afgifte asbus door crematorium)';
- vraag 7823 'Ook wachttijd na crematie van opgegraven overledene?';
- vraag 7500 'Crematie stoffelijke resten';
- vraag 25906 'Maand bewaartermijn as na crematie na opgraving?'
- vraag 54422 'As maand bewaren op crematorium (ook na opgraving)?'
- vraag 47010 'Aantal dagen van maand voor het afgeven van as (artikel 58 Wlb)';
- vraag 43073 'Bewaartermijn as 1 maand? (na opgraving)';
- vraag 7868 'Termijn bewaren as na opgraving en crematie';
- vraag 4075 'Waarom moet je 30 dagen wachten voor je de urn mee mag nemen?;
etc. etc.

Zie ook: Waarom moet je na de crematie een maand wachten op de as?


Zie over opgraven en herbegraven of cremeren ook:


Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten


TIP
Laat nabestaanden niet onnodig zoeken naar oude polissen. Registreer of u een uitvaartverzekering hebt op Uitvaartverzekeringsregister.nl
Ook verstandig om in te vullen als u GEEN verzekering hebt.

TIP
Vergelijk snel en eenvoudig offertes van uitvaartondernemers via de site Uitvaartoffertes.nl

TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages - kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden (klik hier).
Zoals: Wie is verantwoordelijk voor de kosten van de uitvaart?


TIP
Melden van overlijden. Landelijk gratis meldnummer overlijden: 0800-783 73 43.

TIP
Regel hier uw begrafenis of crematie.

TIP
www.urnenwinkel.nl. De mooiste collectie urnen voor de beste prijs.

Stel een vraag:

Op dit moment is het stellen van nieuwe vragen tijdelijk niet mogelijk.