Wet van toepassing? (as maand bewaren na cremeren na opgraving)


5 juli 2018

Vraag nummer: 55556

Geachte heer Van der Putten,
Ik doe de opleidng bij Meander en liep stage bij een crematorium. Nu hadden we daar een opgraving van een graf van 1994. Deze opgraving werd daarna gecremeerd. is de wet van lijkbezorging dan nog van toepassing dat de naasten de as pas na 30 dagen kan komen halen? Niemand kon daar een duidelijk antwoord op geven en ik zou graag weten wat nu het juiste antwoord is. Bvd
Mvrgr Anoniem

Antwoord:

Geachte mevrouw,

Het is vreemd, zelfs verontrustend, dat een crematorium dit niet weet.

Natuurlijk zijn alle bepalingen van de Wet op de lijkbezorging van toepassing op een crematie na een opgraving. Want ze zijn op alle crematies van toepassing.
Er is geen uitzondering voor de crematie van stoffelijke resten die eerder begraven waren. Dat kan ook niet, want dan zou er logischerwijs verschil moeten zijn of een overledene na 5 dagen worden opgegraven en alsnog gecremeerd omdat dan pas zijn testament wordt geopend, of na 50 jaar. Maar zo'n verschil is er niet. Alle regels zijn van toepassing op alle crematies.

Het is voor mij ook onbegrijpelijk dat een crematorium stelt dat in 'normale gevallen' de as 30 DAGEN na de crematie moet worden bewaard. Dat is niet zo. Soms is het 28 dagen, soms 29, soms 30 en soms 31 dagen na de dag van de crematie. De as moet namelijk volgens de wet minimaal (!) EEN MAAND worden bewaard. Artikel 59 lid 1 Wlb.
Een maand rekent veel makkelijker dan een aantal dagen. Als op 2 februari gecremeerd is, mag de as 3 maart worden afgegeven. Na 7 april volgt 8 mei; na 11 juli 12 augustus etc. Men hoeft dan niet te rekenen maar kan meteen een datum noemen.

Er zijn nogal wat crematoria die blijkbaar wel graag rekenen. Dat mag, als ze dat leuk vinden. Maar ze rekenen dan wel meestal fout, als ze 30 dagen hanteren. Want slechts bij 4 van de 12 maanden komt 'een maand' overeen met '30 dagen'.

Er zijn tientallen eerdere vragen over dit onderwerp, waaronder:
- vraag 52034 'Wanneer is de maand voorbij, zodat de as kan worden opgehaald?'
- vraag 51524 '30 dagen of 1 maand? (termijn afgifte asbus door crematorium)';
- vraag 7823 'Ook wachttijd na crematie van opgegraven overledene?';
- vraag 7500 'Crematie stoffelijke resten';
- vraag 25906 'Maand bewaartermijn as na crematie na opgraving?'
- vraag 54422 'As maand bewaren op crematorium (ook na opgraving)?'
- vraag 47010 'Aantal dagen van maand voor het afgeven van as (artikel 58 Wlb)';
- vraag 43073 'Bewaartermijn as 1 maand? (na opgraving)';
- vraag 7868 'Termijn bewaren as na opgraving en crematie';
- vraag 4075 'Waarom moet je 30 dagen wachten voor je de urn mee mag nemen?;
etc. etc.

Waarom moet je na de crematie een maand wachten op de as?


Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten


TIP
Laat nabestaanden niet onnodig zoeken naar oude polissen. Registreer of u een uitvaartverzekering hebt op Uitvaartverzekeringsregister.nl
Ook verstandig om in te vullen als u GEEN verzekering hebt.

TIP
Vergelijk snel en eenvoudig offertes van uitvaartondernemers via de site Uitvaartoffertes.nl

TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages - kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden (klik hier).
Zoals: Kan ik zelf een plaats kiezen voor het verstrooien van as?


TIP
Melden van overlijden. Landelijk gratis meldnummer overlijden: 0800-783 73 43.

TIP
Regel hier uw begrafenis of crematie.

TIP
www.urnenwinkel.nl. De mooiste collectie urnen voor de beste prijs.

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn