basis voor successierecht onroerend goed


21 juni 2005

Vraag nummer: 9314  (oude nummer: 6070)

Geachte mevrouw, mijnheer,

Met het overlijden van vader hebben de kinderen reeds hun (wettelijk) aandeel in de de van hypotheekvrije woning van hun ouders verkregen. Moeder blijft hierin wonen en wikkelt de successierechten af. Na 10 jaar overlijdt moeder. Wat is de basis voor de waarde van het onroerend goed bij de aangifte successierechten uit de erfenis van moeder:
1. de waarde van de woning bij overlijden van moeder minus de (veel lagere) geldwaarde die de kinderen toe kwam bij het overlijden van vader? of
2. de waarde van de woning bij overlijden van moeder van enkel het aandeel wat de kinderen nu toekomt (helft + deel van moeder tijdens overlijden)?
Stel de waarde van de woning ten tijde van overlijden van vader was € 100.000 en met overlijden van moeder € 200.000, dan gaat het bij 1. om zo'n € 150.000 (€ 200.000 -/- 50% van € 100.000) en bij 2. om zo'n € 100.000 (€ 200.000 X 50%).

Vriendelijke groeten,
J. Robbemont

Antwoord:

Geachte heer,

Indie moeder het vruchtgebruik van de woning heeft gekregen bij overlijden van vader, dan is in beginsel art. 10 SW van toepassing. De waarde ttv overlijden van moeder is van toepassing met vermindering van grofgezegd de tegenprestatie. Had uw moeder slechts huurrechten, dan is naam mijn neming de successiebelasting al voldaan bij het overlijden van uw vader.

De regeling is echter te complex voor een beantwoordiging via deze site. Ik raad u aan contact op te nemen met uw notaris.

Stel een vraag:

Op dit moment is het stellen van nieuwe vragen tijdelijk niet mogelijk.