Overlijden melden 088 - 848 82 27 (24/7) Eén telefoontje is voldoende, ook bij vragen of twijfel. Wij helpen je direct. 4,7 Bekijk de reviews

Verzekeringsmaatschappij eist kopie identiteitsbewijs, mag dit? (met actueel naschrift 13 februari 2014)

9 januari 2014

Vraag nummer: 36948

Geachte heer Van der Putten,

Vanuit onze dienstverlening verzorgen wij mede de afhandeling van begrafenispolissen.
Sinds enige tijd is er een verzekeringsmaatschappij die standaard vraagt een kopie legitimatiebewijs van de ondertekenaar van de akte van cessie mee te zenden.

We hebben hier grote moeite mee, het voelt niet goed om dit te doen.
Om ons heen worden wij gewaarschuwd voor identiteitsfraude. Een belangrijke waarschuwing daarbij is om geen kopieën van legitimatiebewijzen te laten maken.

Als een nabestaande een akte van cessie tekent zijn wij er als begrafenisverzorger verantwoordelijk voor dat dit door de juiste persoon gebeurt. (anders zou het valsheid in geschrifte zijn).
Het argument om zo de handtekening te kunnen controleren lijkt ons vergezocht.

Mag de verzekeringsmaatschappij dit eisen?

Begrafenisverzorging XX

Antwoord:

Geachte heer,

De verzekeringsmaatschappij mag dit niet eisen. Het is onverstandig om een kopie van het legitimatiebewijs van de ondertekenaar mee te zenden.

Op de site www.rijksoverheid.nl staat: "Een bedrijf of instelling mag niet van u eisen dat u uw identiteitsbewijs laat kopiëren, tenzij u er wettelijk toe verplicht bent. Als er geen wettelijke verplichting is, vraag dan waarom het noodzakelijk is dat u een kopie van uw identiteitsbewijs afgeeft. Het noteren van het soort identiteitsbewijs en het nummer van het identiteitsbewijs is vaak voldoende om u te legitimeren."

Over het risico van identiteitsfraude staan vele waarschuwingen op de site van de Rijksoverheid. Bijvoorbeeld http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/paspoort-en-identificatie/identiteitsfraude/toolkit-misbruik-kopieen-identiteitsbewijzen
"Toolkit misbruik kopieën identiteitsbewijzen
Iedereen met een identiteitsbewijs kan met identiteitsfraude te maken krijgen. Fraudeurs maken vaak gebruik van de kopieën van identiteitsbewijzen. De meeste burgers zijn zich niet bewust van het risico dat zij lopen als zij een kopie afgeven."

Mij lijkt dat u betrokkenen op deze risico's kunt wijzen en hen adviseert geen kopieën te vragen en geen af te geven.

Als het de verzekeringsmaatschappij alleen om de handtekening te doen is, zou men kunnen overwegen om een kopie te vragen/geven, waarop 1) het BSN-nummer(s) onleesbaar is gemaakt, 2) de foto onherkenbaar is gemaakt en 3) waarop voorts een groot kruis is gezet of waar groot en vet op is geschreven 'Alleen voor verzekeraar X, op datum Y' om ander gebruik van de kopie te voorkomen.

Zoals ik in andere recente vragen ook al opmerkte: geef nooit BSN-nummers af. Niet aan bedrijven, maar ook de gemeente mag ze niet vragen. Althans niet in het kader van begraven of cremeren.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Print deze pagina

×

Spelregels

  • U kunt een vraag intypen; het antwoord staat binnen 48 uur onder de vraag.
  • De service staat open voor particulieren en voor instellingen, ondernemers en begraafplaatsen die relatie zijn van Uitvaart.nl, Juridisch Adviesbureau Van der Putten of Grafzorg Nederland.
  • Een vraag moet een algemeen karakter hebben. Bijvoorbeeld: "Moet ik een uitvaartondernemer inschakelen ", "Mag een asbus worden begraven", "Mag een begraafplaats kosten voor onderhoud rekenen ", "Mag een lijk in een ambulance worden vervoerd ".
  • Vragen die betrekking hebben op individuele situaties (bijvoorbeeld: "Ik verschil van mening met de begraafplaats over de rechten op een graf ") kunnen niet worden behandeld, omdat voor een juist antwoord veel gegevens over feiten en omstandigheden nodig zijn. Voor dergelijke individuele vragen kunt u - vrijblijvend - bij juridisch adviesbureau Van der Putten terecht.
  • Zowel de vraag als het antwoord zijn openbaar.
  • Uw vragen worden serieus en zorgvuldig behandeld, maar uitvaart.nl en mr. Van der Putten aanvaarden geen aansprakelijkheid voor onjuiste toepassingen en gevolgen.

Overlijden melden 088 - 848 82 27 (24/7)
Menu