Twee stoffelijk overschotten in één kist/grafruimte


29 augustus 2006

Vraag nummer: 4529  (oude nummer: 8307)

Vraag 8300 heeft toch enige beroering veroorzaakt in uitvaartland. Op een besloten 'branchesite' zijn diverse verhalen te lezen van uitvaartverzorgers die twee personen in één grafruimte hebben (doen) laten begraven. Kennelijk kennen sommige begraafplaatsbeheerders en/of uitvaartverzorgers de wet niet goed of wordt er dispensatie verleend.
Wat betreft dit laatste is mijn vraag of dat mogelijk is. Hierover kan ik in de wet nl. niks terugvinden.

Antwoord:

Geachte heer,

Ik kijk helaas te weinig op zo'n besloten 'branchesite', merk ik nu.
Vraag 8300 ging over het 'Apart begraven of cremeren doodgeboren tweeling', in de sub-rubriek Kinderen en baby's.

Tja, wat zal ik zeggen. Ik kan me voorstellen dat het wel gebeurt, om gevoelsredenen. Maar als iemand mij vraagt "Mag het?" moet ik zeggen "Nee, het mag niet".
En u kunt in de Wet en het Besluit op de lijkbezorging niets vinden over dispensatie, om de simpele reden dat er geen dispensatie mogelijk is.
Ik heb de indruk dat begraafplaatsbeheerder niet streng genoeg zijn. Het samen begraven is een strafbaar feit.

Wat ik er persoonlijk van vind, is een andere zaak. Maar dit mag volgens artikel 3 van het Besluit op de lijkbezorging (een lijk wordt begraven in één kist) niet (en tussen de kisten en graven moet afstand bestaan volgens artikel 5) en is zelfs strafbaar.

Wie het anders wil, moet nu het parlement voorstellen om de wet een beetje te wijzigen. De herziening van de Wlb die op handen is, biedt daar een goede gelegenheid voor.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Op dit moment is het stellen van nieuwe vragen tijdelijk niet mogelijk.