Overbrenging uit Duitsland


10 juli 2005

Vraag nummer: 3896  (oude nummer: 6191)

Wat moet er geregeld worden als men een overledene ophaald vanuit bijvoorbeeld Duitsland en men hier laat cremeren?

Antwoord:

Geachte heer,

De vraag is al enkele malen behandeld in de sub-rubrieken 'Buitenland' en 'Vervoer overledene'.

Men heeft bij een overbrenging uit Duitsland alleen een verlof van de 'Ortsbehörde' nodig. Dat is de verklaring als bedoeld in artikel 11, 4e lid, en artikel 14, 4e lid, van het Besluit op de lijkbezorging. Dat verlof is dus voldoende om in Nederland een verlof tot verbranding te krijgen.
Het kan zijn dat in andere Länder dan Nederksaksen en Noordrijnwestfalen andere autoriteiten een verlof afgeven.

Omdat Duitsland geen partij is in het Verdrag van Straatsburg is - wat Nederland betreft - geen lijkenpas als bedoeld in dat verdrag nodig.
Wellicht geeft men in Duitsland ook een lijkenpas als bedoeld in artikel 1 van de Overeenkomst van Berlijn af. Ook aande hand van dat document kan een verlof tot verbranding worden afgegeven door de Nederlandse ambtenaar van de burgerlijke stand (artikel 14, derde lid, Blb). Dat is dan dubbelop, maar baat het niet, schaadt het niet.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages - kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden (klik hier).

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn