Wet op de lijkbezorging; welke gemeente moet uitvaart regelen?
19 juni 2025
Vraag nummer: 70260
Goedemiddag,
Ik heb een vraag over artikel 20 Wolb.
In de gemeente Z is een persoon overleden. Deze persoon heeft geen nabestaanden die de uitvaart kunnen regelen.
De persoon is overgebracht naar de gemeente D omdat in het lichaam in gemeente Z niet terecht kon in het mortuarium.
Nu is er een discussie welke gemeente de uitvaart moet regelen. De gemeente Z zegt de gemeente D omdat het lichaam zich daar bevindt. De gemeente zegt de gemeente Z omdat de persoon in die gemeente is overleden.
Kunt u daar helderheid over geven.
Alvast bedankt.
Met vriendelijke groet,
Karin Pinkster.
medewerker WOLB gemeente Deventer.
Antwoord:
Geachte mevrouw,
Natuurlijk kan ik u dat zeggen.
De gemeente waar een overledene zich bevindt op het moment dat wordt vastgesteld dat er (nog) niemand bekend is die de uitvaart kan en wil regelen, is de gemeente die verantwoordelijk is voor het regelen van de uitvaart.
Dat iemand in de gemeente Z is overleden, is in ieder geval geen reden waarom Z verantwoordelijk zou zijn voor de uitvaart.
Maar als - uw verhaal lezend - het zo is dat de overledene is overgebracht naar D, omdat het lichaam in het mortuarium van Z niet meer terecht kon, terwijl men toen al wist dat er niemand was die de uitvaart kon regelen, dan is Z toch wel weer verantwoordelijk.
Het kan en mag niet zo zijn dat als men weet dat gemeente A in een bepaalde situatie verantwoordelijk is, A van die verantwoordelijkheid af kan door iemand maar snel naar een mortuarium in de buurgemeente B of C te laten brengen.
Overigens is het misschien te vroeg om te concluderen dat de gemeente D de uitvaart moet regelen. D moet weliswaar onderzoeken wat de situatie is. Men moet thuis in de woning van de overledene kijken of daar misschien een polis van een verzekering ligt. En of daar een bakpasje ligt, aan de hand waarvan de gemeente de bank kan bellen en informeren of er voldoende geld op een betaal- of spaarrekening staat om de uitvaart te betalen. Of misschien heeft iemand wel gewoon wat geld in huis liggen, voor hetzelfde doel.
In de woning van de overledene is misschien ook te zien dat iemand vrienden heeft die de uitvaart willen regelen. Soms willen werkgevers dat ook wel doen. Of vrienden van de bowlingclub of een fietsclub. Of een neef of nicht die bij de de overledene vaak over de bloer kwam. Gesprekjes met de buren van een overledene kunnen soms ook heel nuttige informatie opleveren.
Als wordt gezegd dat de overledene geen nabestaanden heeft, worden er soms te vaak conclusies getrokken, zonder serieus onderzoek te doen.
Als de gemeente een uitvaart regelt, mag ze ook de ambtelijke tijd die in dit soort onderzoek wordt gestoken, in rekening brengen.
Zie vergelijkbare vragen in de subrubriek 'Uitvaart door gemeente; vragen van gemeenten'.
Met vriendelijke groet,
mr W.G.H.M. van der Putten
TIP
Nieuwe site voor mensen die zelf de regie over hun overlijden in handen willen hebben:
www.exit.nl. Met:
- documenten voor medische beslissingen: euthanasieverklaring, volmacht, behandelverbod etc.;
- uitvaartwensen vastleggen;
- een eenvoudige crematie regelen.
TIP
Een uitvaart zoals u dat wilt, zonder compromisssen. Regel hier uw uw exclusieve begrafenis of crematie.
TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages – kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden.
Zoals: Wie is verantwoordelijk voor de kosten van de uitvaart?
TIP
Melden van overlijden. Landelijk gratis meldnummer overlijden: 0800-783 73 43.
TIP
Regel hier uw begrafenis of crematie.
TIP
www.urnenwinkel.nl. De mooiste collectie urnen voor de beste prijs.