Dood geboren kindje was al twee maanden dood; ook verlof tot begraven nodig?


22 december 2016

Vraag nummer: 48725

Morgen wordt op onze begraafplaats een foetus begraven van een tweeling.

De moeder heeft al twee maanden geleden een behandeling ondergaan waarbij een kindje in de baarmoeder is overleden, binnen 24 weken draagtijd.
Het gezonde kindje is deze week geboren, waarbij het reeds overleden kindje eveneens is "geboren".

De vraag is nu of er een verlof tot begraven dient te worden overlegd, omdat er een draagtijd is geweest van meer dan 24 weken, maar het betreffende kindje al lang was overleden.

Alvast vriendelijk dank voor uw reactie.

Met vriendelijke groet,

(beheerder begraafplaats gemeente X)

Antwoord:

Geachte heer,

Voor het van toepassing zijn van allerlei wetgeving is niet relevant het moment waarop een arts heeft geconstateerd dat in de baarmoeder al geen leven maar was, maar het moment van de geboorte (dood of niet).
In de Wlb en in andere wetgeving wordt ook gesproken over een 'doodgeborene'. In de Wlb staat:

Artikel 2
1. In deze wet en de daarop berustende bepalingen wordt verstaan onder:
a. lijk: het lichaam van een overledene of doodgeborene;
b. doodgeborene: de na een zwangerschapsduur van ten minste 24 weken
levenloos ter wereld gekomen menselijke vrucht.

Hoe lang het kind dan al dood in de baarmoeder zat, is niet relevant voor de toepassing van deze bepaling. De wet houdt er rekening mee dat het doodgeboren kind al enige tijd dood was. De duur van het overleden-zijn speelt geen rol.

Er is dus gewoon een verlof tot begraven nodig. En natuurlijk eerst een verklaring van overlijden van de behandelend arts.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten


TIP
Laat nabestaanden niet onnodig zoeken naar oude polissen. Registreer of u een uitvaartverzekering hebt op Uitvaartverzekeringsregister.nl
Ook verstandig om in te vullen als u GEEN verzekering hebt.

TIP
Vergelijk snel en eenvoudig offertes van uitvaartondernemers via de site Uitvaartoffertes.nl

TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages - kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden (klik hier).
Zoals: Wie is verantwoordelijk voor de kosten van de uitvaart?


TIP
Melden van overlijden. Landelijk gratis meldnummer overlijden: 0800-783 73 43.

Stel een vraag:

Op dit moment is het stellen van nieuwe vragen tijdelijk niet mogelijk.