Ruimingstermijn 10 jaar


3 maart 2010

Vraag nummer: 7373  (oude nummer: 15309)

Geachte heer van der Putten,

Met ingang van 01 januari 2010 is de ruimingstermijn voor een asbus van 20 jaar naar 10 jaar teruggebracht.
Geldt deze bepaling nu alléén voor alle crematies die plaatsvinden ná 01-01-2010, of ook voor de assen vóór deze datum?

Voorbeeld: er staat een urn in het columbarium sinds 22-11-2005. Na herhaaldelijk aanschrijven van de opdrachtgever omdat de termijn is verstreken, is er geen reactie. Wij halen vervolgens de urn na zo'n twee maanden naar binnen en wachten tot de opdrachtgever zichzelf meldt bij het crematorium. Als dit niet gebeurd, is het crematorium dan gerechtigd om op 23-11-2015 de as te verstrooiien, óf mag dit tien jaar na de crematiedatum (31-12-2004).

In afwachting van uw antwoord,

M.vr.gr.
A.J.M. Paar

Antwoord:

Geachte heer,

De nieuwe termijn van ruiming van asbussen van 10 jaar geldt voor alle bestaande bussen. Dus ook voor de crematies van voor 1 januari 2010.

Als een asbus sinds november 2005 in een algemene nis staat en de opdrachtgever ook na enkele herinneringen geen nadere instructies meer geeft, kan de bus na tien jaar geruimd worden.

De ruiming kan op grond van artikel 66 Wlb tien jaar nadat de as in de bus is geborgen. De as wordt meestal na afloop van de crematie geborgen. De datum van berging is gewoonlijk de datum van de crematie of misschien een dag later.

In uw voorbeeld kan de asbus dus niet pas in november 2015 maar al na 31 december 2014 geruimd worden.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn