Bewaring van as na invoer vanuit duitsland


8 augustus 2007

Vraag nummer: 4903  (oude nummer: 9522)

in artikel 60 van de wet op de lijkbezorging wordt beschreven dat "de nabestaande zorg draagt over het bewaren van de asbus. "Hij" draagt zorg voor de bewaring van de asbus gedurende 1 maand na de invoer van de as". Is het dus zo dat de as direct na invoer door het crematorium mag worden uitgegeven aan de nabestaanden?

Antwoord:

Geachte heer,

Artikel 60 Wlb is een beetje een raar artikel. Er is geen verplichting dat as uit het buitenland via een Nederlands crematorium moet worden verzonden. Men kan de as altijd direct aan een nabestaande sturen. Dat was vroeger ook altijd al zo.
Diverse bepalingen over asbestemming zijn niet goed doordacht. Het gevolg van te haastige wetgeving in 1997 en 1998.

Maar concreet uw vraag: als een crematorium een asbus uit het buitenland krijgt, maar hij deze inderdaad direct aan een nabestaande geven. Deze nabestaande moet de asbus een maand bewaren (mag dus niet de inhoud verstrooien of de asbus laten bijzetten), maar kan van die termijn ontheffing krijgen van de officier van justitie.
Dat laatste lijkt mij allemaal ondoordachte wetgeving, maar het is wel wet.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn