Asbus mee na afloop grafrecht nis?


15 maart 2012

Vraag nummer: 27812

Hallo meneer van Putten,

Als de grafrechten van een urnennis zijn verlopen. Mag de rechthebbende dan de urn meenemen of moet deze op de begraafplaats blijven (en dan in een verzamelgraf)

Ik hoor het graag. Alvast bedankt voor uw reactie.

Antwoord:

Geachte mevrouw,

Jazeker mag een rechthebbende de urn meenemen. Dat mag altijd.
Men kan ook tijdens de looptijd van een urnnennis of een urnengraf halverwege bedenken iets anders met de urn te willen doen. Met lijken geeft het praktische problemen om de stoffelijke resten aan nabestaanden te geven, met urnen niet.

Overigens: voor de begraafplaats is het meestal gemakkelijker als de rechthebbende de urn meeneemt, dan wanneer men er zelf nog iets mee moet doen.

Ik zou wel altijd een korte verklaring laten tekenen dat men de urn meeneemt. U bent namelijk verplicht om het meenemen van de asbus te administreren.
Let op artikel 10, lid 2, onderdeel e, van het Besluit op de lijkbezorging:
2. Het register, bedoeld in artikel 65, eerste lid, van de wet vermeldt:
a. de naam en voornamen van de overledene, onderscheidelijk de naam van de doodgeborene, alsmede het registratienummer van de asbus;
b. de naam en het adres van de houder van het crematorium waar de verbranding heeft plaatsgevonden;
c. de plaats van bijzetting van de asbus;
d. in het voorkomende geval, de plaats van bestemming van de as;
e. in het voorkomende geval, de naam en het adres van de persoon aan wie de asbus ter beschikking is gesteld.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten


TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek - reportages - kijkersvragen - juridische vragen en antwoorden (klik hier).

Bijvoorbeeld over het zelf kiezen van een plaats voor het verstrooien van as:

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn