Wat te doen met kelders? (ontluchting)


3 december 2003

Vraag nummer: 2715  (oude nummer: 3522)

De wet op de lijkbezorging is hier duidelijk over art.7.
De vraag is mag de gemeente Dongeradeel daar van afwijken?
Wat moet je doen wanneer er kelders op de Begraafplaats geplaatst worden?
Er is nu geen ontluchtingssysteem.
Er komt een deklaag op van 25 cm.
De dekplaten zijn 6 cm.

Antwoord:

Geachte heer,

U hebt het hoogstwaarschijnlijk over lid 7 van artikel 5 van het BESLUIT op de lijkbezorging. Dat is dus niet de wet.

Het gaat er in lid 7 om, dat de constructie van grafkelders zodanig is, dat er lucht in en uit de kelders kan. En zonder dat er overlast ontstaat.
Het is niet per se nodig dat er een ontluchtingssysteem is. Dat is geen wettelijk voorschrift. Als de kelders niet luchtdicht maar wel waterdicht zijn, kan dat voldoende zijn. Zowel feitelijk als om aan de tekst van dit artikel te voldoen. Bij de klassieke gemetselde kelders was dat nooit een probleem. En bij betonnen kelders heb ik ook nog nooit van problemen gehoord. Maar ik heb onvoldoende praktijkkennis en -ervaring om er heel harde uitspraken over te doen.
Het hangt er van af of het gebruikte materiaal voldoende gasuitwisseling mogelijk maakt. Met beton en steen is dat meestal wel het geval. Bij kunststof kan dat anders liggen.

U zou andere gemeenten eens kunnen vragen naar hun ervaringen met (allerlei typen) kelders. Als u geen gemeenten met keldergraven kent, kunt u contact zoeken met de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen, die u verder kan helpen. Gegevens zijn te vinden op de site www.begraafplaats.nl.

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >