Mr Willem van der Putten

Mr Willem van der Putten Spelregels
Over Mr Willem van der Putten
Facultatieve
Sponsors

Vader opgraven & cremeren


1 maart 2012

Vraag nummer: 27645

Geachte Mijnheer vd Putten,

mijn vader is een half jaar geleden overleden, en begraven.
Ik heb hier zoveel moeite mee, ik had hem liever gecremeerd gehad, zodat ik hem thuis kan zetten in een urn.
Ik trok van alle kinderen het meest met hem op,mis hem verschrikkelijk,en daar komt ook bij, dat ik vaak depressies heb.
Nu hoor ik dat er een grafrust is van 10 jaar, maar als het om het psychisch welzijn van mij gaat, kan mijn vader dan eerder opgegraven worden voor crematie, zodat ik hem thuis kan hebben ?
Bij voorbaat dank.
Met vriendelijke groet,
W.Spaanderman

Antwoord:

Geachte mevrouw,

Opgraven en cremeren kan, volgens de wet. Normaal moet men voor een opgraving (en herbegraving) wachten tot 10 jaar grafrust verstreken zijn. Maar als men aan het stoffelijk overschot een andere bestemming wil geven, zoals u wenst, maakt de wettelijke regeling juist het binnen de termijn van grafrust van 10 jaar opgraven en cremeren mogelijk. Dat blijkt uit de systematiek van de Wet op de lijkbezorging in artikel 29, lid 3 en 4.
Voor crematie binnen een jaar na de begraving van uw vader is behalve vergunning van de burgemeester ook verlof van de officier van justitie van de plaats van opgraving nodig.

Maar niet elke burgemeester geeft ook vergunning om dat binnen 10 jaar na zijn overlijden te doen. Sommige burgemeesters doen daar wat moeilijker over dan anderen. Een persoonlijk gesprek kan wel eens helpen, maar niet altijd.
Er zijn soms zeer eigenwijze burgemeesters, wat opgravingen betreft. Bijvoorbeeld de burgemeester van Diemen is zo'n burgemeester. Zij weigerde vorig jaar ook na diverse rechtszaken vergunning te geven, tot wanhoop van de nabestaanden. Als u zo'n burgemeester treft, hebt u dus een probleem.
Velen zullen echter wel begrip tonen.

Het verlof van de officier van justitie is gewoonlijk geen probleem.

Zie de vele vragen en antwoorden over dit onderwerp in de subrubriek Opgraven en herbegraven of cremeren (klik hier).

Zie over opgraven en herbegraven of cremeren ook:


Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

TIP
Bezoek ook eens de video-adviesrubriek: Infotheek > reportages > kijkersvragen > juridische vragen en antwoorden (klik hier).

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >

Om bezoekers zo snel mogelijk naar de juiste plek te helpen hebben we een eenmalige vraag:

Heeft u op dit moment een uitvaartondernemer nodig?

JA NEE