Opgraving als de grafrechten al vervallen zijn, of er geen rechthebbende is?


8 mei 2006

Vraag nummer: 4432  (oude nummer: 7956)

Geachte heer van der Putten,

Kan een verzoek tot opgraving ook ingediend worden als er geen rechthebbende meer (bekend) is cq de grafrechten zijn vervallen?

Dus door een belanghebbende. Of moet die dan eerst de grafrechten op naam nemen omdat rechthebbende officieel de enige is die dit verzoek mag doen?

Antwoord:

Geachte heer of mevrouw,

Ja, een belanghebbende kan opgraving vragen. Het nut van het verlof van de burgemeester ex artikel 29 Wlb is ook om een toets te hebben of zo'n belanghebbende wel een redelijk belang heeft. De vroegere rechthebbende bijvoorbeeld of een naast familielid, maar geen wildvreemde.

Nee, de grafrechten hoeven dan niet eerst op naam van de aanvrager gesteld te worden. De wet zegt alleen dat de rechthebbende toestemming moet geven. Maar dat is alleen als er een rechthebbende is. Men kan toch ook vanuit een algemeen graf om opgraving vragen? Dan is er ook geen rechthebbende. Daarmee is het dan vergelijkbaar.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >
Landelijk meldpunt overlijden
088 - 848 82 27
De hele nacht, Direct een dienstdoende uitvaartondernemer aan de lijn