Mr Willem van der Putten

Mr Willem van der Putten Spelregels
Over Mr Willem van der Putten
Facultatieve
Sponsors

Registratienummer kist (artikel 8 lid 2 van de Wet op de lijkbezorging)


11 maart 2009

Vraag nummer: 6275  (oude nummer: 12486)

geachte heer, mevrouw,

In uw artikel van de Bibliotheek "bijna alles kan en mag" kan ik niets terugvinden over het registratienummer (artikel 8 lid 2 van de wet op de lijkbezorging) wat moet worden gecontroleerd.

Als men het zelf regelt is er geen registratienummer, want dat regelt een uitvaartondernemer.

Is alleen een akte van overlijden en een verlof tot begraven hierin ook voldoende?

Met vriendelijke groet,

XX
gemeente Y

Antwoord:

Geachte mevrouw,

Het registratienummer verzint degene die de kist en het document aanlevert, zelf. Dat hoeft geen ondernemer te zijn of te doen, dat kan net zo goed een familielid doen dat de hele uitvaart zelf ter hand neemt. Zie o.a. het Handboek Wet op de lijkbezorging (uitg. Vermande 1993) of het Thematisch Handboek Lijkbezorging (uitg. SDU, losbladig).

De term 'registratienummer' suggereert dat men het nummer ergens registreert, maar dat is niet het geval. Het nummer op de kist moet overeen komen met dat op het begeleidende document, dat is alles. Men kan 1 als registratienummer gebruiken, maar ook 967895646543545428965DGFFRE. Net wat de persoon die de kist en het document aanlevert handig vindt. Het gaat er om om verwisseling tussen een kist en het document met persoonsgegevens te voorkomen.
Zie eerdere vragen in deze adviesrubriek, bijvoorbeeld http://www.uitvaart.nl/advies_juridisch_1_4246.html.

De akte van overlijden - eigenlijk een uittreksel uit het register van overlijden (de akte van overlijden maakt de ambtenaar van de burgerlijke stand eenmalig op en blijft bij de gemeente bewaard in het register van overlijden) - speelt geen enkele rol bij een begraving, maar zou wel gebruikt kunnen worden als document als bedoeld in artikel 8 lid 2 van de Wet op de lijkbezorging. Mits er een nummer op wordt vermeld dat ook op de kist wordt aangebracht.
Ook het verlof tot begraven kan als document worden gebruikt, mits er het nummer op wordt aangebracht.

Nu is 1 een te makkelijk nummer, wat niet werkt als men het bij elke kist gebruikt. 967895646543545428965DGFFRE is lastig. Stel dat je je vergist en 967895646543545428965DGFVRE opschrijft....
Maar als je iemands naam en geboortedatum als registratienummer op de kist en het document gebruikt, bijvoorbeeld Jansen26101926, kom je al een heel eind.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >

Om bezoekers zo snel mogelijk naar de juiste plek te helpen hebben we een eenmalige vraag:

Heeft u op dit moment een uitvaartondernemer nodig?

JA NEE