Verlenging/ruimen huurgraf


22 april 2009

Vraag nummer: 6442  (oude nummer: 12844)

Op schrijven van gemeente Terneuzen dd 8 mei 1974 is een huurgraf, hoofdafd 1, vak 1, rij 17, grafruimte 574, grafnummer 754a toegewezen.
1e gestorven op 28/3-1974, begraven op 30/3-1974
Telkens verlenging voor 10 jaar. volgens langstlevende is er in 2004 nog voor 10 jaar verlengd.
Nu is langstlevende op 4/3-2009 overleden en bijgeplaatst /begraven op 10/3/2009.

Nu zou volgens de gemeente het graf na 10 jaar ruste geruimd worden. Er zou niet meer verlengd kunnen worden.

Is dit mogelijk en kan dit, als er nog tijdig verlengd zou worden?
Dit zou dan betekenen dat laats overledene maar 10 jaar begraven zou blijven.

M.vr. gr.
A. de Dijcker

Antwoord:

Geachte heer of mevrouw,

Als het om een graf met een zogenaamd 'uitsluitend recht' gaat (de term 'huurgraf' betekent op zich juridisch niets), is er een wettelijk recht om altijd te verlengen.
Omdat ik begrijp dat het om een graf voor 2 personen gaat, gaat het hoogstwaarschijnlijk om zo'n graf met een uitsluitend grafrecht. Dan kan er volgens artikel 28 van de Wet op de lijkbezorging altijd verlengd worden.

Sommige gemeenten hebben in hun verordening voor de begraafplaatsen wel staan dat een graf een beperkt aantal keren verlengd kan worden, maar die bepalingen zijn in strijd met de wet. De wet staat boven een verordening. In het verleden hebben al meer gemeenten naar aanleiding van (terechte) klachten hun verordening op dit punt moeten aanpassen.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten

Stel een vraag:

Op dit moment is het stellen van nieuwe vragen tijdelijk niet mogelijk.