Terugkopen graf?


2 december 2019

Vraag nummer: 59389

Wij krijgen een verzoek van particulier of wij als gemeente Apeldoorn het graf willen terug kopen, maar zij willen hier een vergoeding voor terug.

Volgens ons kan dit niet vanuit beheersverordening begraafplaatsen 2018 gemeente Apeldoorn, artikel 16 en 22.

Wat is uw advies, en kunt u eens naar onze verordening kijken.

Antwoord:

Beste vraagsteller,

Deze vraag hoort thuis bij de juridische rubriek. Ik heb onze juridisch expert mr. Van der Putten om advies gevraagd.
Hij antwoordt als volgt:

Artikel 22 van de beheersverordening voor de begraafplaatsen gaat over het afstand doen van graven door rechthebbenden. Dat kan, maar dan heeft men geen recht op een vergoeding.

Maar ook los daarvan, waarom zou een gemeente verplicht zijn om een graf te kopen? En daar geld voor te betalen? Zo'n verplichting is er niet.

Ik vind het merkwaardig dat gemeenten de neiging hebben om argumenten te zoeken om niet gewoon "Nee" te hoeven zeggen. Terwijl je ook gewoon "Nee, dat doen we niet" kunt zeggen.

Een paar dagen geleden kreeg ik een vraag van een andere gemeente over een uitruil van graven. Iemand wilde graven ruilen en de gemeente zocht argumenten - liefst in de wet - om dat af te kunnen wijzen.
Maar je kunt ook gewoon "Nee" zeggen.

Is er niets wat een gemeente dwingt om op een voorstel tot terugkoop of ruil van een graf in te gaan.

Met vriendelijke groet,

mr W.G.H.M. van der Putten


Ik hoop uw vraag hiermee voldoende te hebben beantwoord.

Met vriendelijke groet,
Wia Snijder
Nunazorg
www.nunazorg.nl

Stel een vraag:

Naam *:  
E-mailadres *:
De titel van uw vraag *:
Uw vraag *:
* Wel verplicht, maar wordt niet gepubliceerd in de website (alleen uw vraag en antwoord).   Verzenden >